Category Bez kategorii
 

Mateusz Bazan

Mateusz Bazan
CEO / FTRSA

Dominik Dębkowski

Dominik Dębkowski
Development Manager / BI Architect

Dziś mamy zaszczyt porozmawiać z dwoma ekspertami z firmy EBIS na temat nowej platformy analitycznej all-in-one MS Fabric – Mateuszem Bazanem, doświadczonym liderem i ekspertem w dziedzinie analizy danych oraz nowoczesnych technologii biznesowych, który posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu projektami analitycznymi oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań informatycznych oraz Dominikiem Dębowskim, który na co dzień komunikuje się w języku SQL i DAX oraz biegle obsługuje procesy zamiany danych i wymagań biznesowych w estetyczne raporty Power BI.

  • MS Fabric to nowy produkt Microsoft. Jak jego wprowadzenie na rynek wpłynie na klientów, którzy dotychczas korzystali z Power BI?

Mateusz Bazan: MS Fabric to nowa platforma analityczna oparta na podstawach oprogramowania jako usługi (SaaS), która łączy nowe i istniejące składniki z usługi Power BI, Azure Synapse i Azure Data Factory w jednym zintegrowanym środowisku. Przez to zapewnia prostotę obsługi oraz integrację na zupełnie nowym poziomie. To, co zmienia się po jej wprowadzeniu na rynek dla użytkowników końcowych, to przede wszystkim możliwość wykonywania kompleksowych analiz obejmujących pełny cykl życia danych – w tym ich pozyskiwanie i integrację, inżynierię danych, analitykę w czasie rzeczywistym, hurtownie danych, naukę o danych, analitykę biznesową oraz monitorowanie danych. Dzięki temu użytkownicy dotychczas korzystający z Power BI zyskują dostęp do jeszcze bardziej zaawansowanych funkcji, które umożliwią im tworzenie bardziej zaawansowanych i dopasowanych do ich potrzeb analiz.

Dominik Dębowski: To prawda, platforma MS Fabric to prawdziwa rewolucja dla tych, którzy już znają Power BI. Mamy do czynienia z bardziej intuicyjnym interfejsem, co ułatwia korzystanie z narzędzi dostępnych pod jednym parasolem, nawet dla tych, którzy są dopiero na początku swojej przygody z analizą danych. Poza tym dostępność zaawansowanych funkcji analizy i wizualizacji otwiera nowe możliwości dla bardziej doświadczonych użytkowników.

  • To brzmi bardzo obiecująco. Czy możecie podzielić się konkretnymi przykładami, jakie korzyści oferuje Microsoft Fabric dla dotychczasowych użytkowników Power BI?

Mateusz Bazan: Oczywiście. Przykładowo teraz użytkownicy będą mieli możliwość tworzenia otwartych i skupionych wokół magazynów lake centrów danych, co pomoże inżynierom łączyć dane z różnych źródeł i sprawować nad nimi opiekę za pomocą niestandardowych widoków dla wszystkich. Każda z osób w firmie zyskuje dostęp do zestawu spersonalizowanych narzędzi analitycznych, które ułatwiają zamianę danych w cenne informacje biznesowe w czasie rzeczywistym – bez konieczności przełączania się pomiędzy różnymi narzędziami, proszenia o dostępy czy czekania na ważne zestawienia. Poza tym Fabric wspierany jest przez sztuczną inteligencję i zaawansowane możliwości machine learning, co otwiera nowe horyzonty w analizie danych i przewidywaniu trendów.

Dominik Dębowski: Do tego dochodzi również większa elastyczność w dostosowywaniu interfejsu do własnych preferencji, co z pewnością ułatwi pracę. Sieć szkieletowa umożliwia użytkownikom skupienie się na tworzeniu doskonałych rozwiązań, uwalniając ich od konieczności integracji, zarządzania i zrozumienia podstawowej infrastruktury obsługującej środowisko. Z platformy korzystać mogą nawet osoby o niewielkiej wiedzy technicznej. Nie trzeba więc martwić się technologią – zamiast tego użytkownicy mogą skupić się na wynikach. Co kluczowe, każdy, kto dotąd pracował z Power BI zyskuje dzięki MS Fabric możliwość korzystania z dodatkowych narzędzi takich jak Data Factory, Synapse Data Engineering, Synapse Real-Time Analytics, Synapse Data Warehouse, Synapse Data Science czy Data Activator w jednym środowisku.

  • A co ze zmianami z punktu widzenia technologii? Jakie nowości wprowadza platforma analityczna MS Fabric?

Mateusz Bazan: Fabric to oczywiście wynik ciągłego rozwoju technologii Microsoft. Teraz mamy do czynienia z jeszcze bardziej zaawansowanym silnikiem analizy danych, który pozwala na jeszcze szybsze przetwarzanie i wizualizację danych. To także spójność z innymi narzędziami Microsoft, co ułatwia integrację i wymianę danych między różnymi aplikacjami. Poza tym Microsoft Fabric eliminuje konieczność duplikacji danych pomiędzy różnymi rozwiązaniami, dzięki usłudze OneLake. OneLake zapewnia ujednoliconą lokalizację do przechowywania wszystkich danych organizacyjnych, w których działają poszczególne środowiska. Dane w usłudze OneLake są podzielone na kontenery, którymi można zarządzać w celu łatwej obsługi. Dzięki temu oszczędza się czas i zasoby, a dane są o wiele bardziej spójne i łatwiejsze do zarządzania.

Dominik Dębowski: Warto także dodać, że Microsoft Fabric, jako rozwiązanie SaaS wspierane przez AI jest w pełni skalowalne, co oznacza, że użytkownicy niezależnie od rozmiaru projektu będą mogli pracować płynnie i wydajnie. Bez względu więc na to, czy ktoś prowadzi małą firmę, czy zarządza korporacją, ta elastyczność pozwala łatwo rozszerzać moc obliczeniową i przyspieszać przetwarzanie danych w miarę rozwoju biznesu. Dzięki temu oszczędza się czas i minimalizuje koszty, unikając konieczności migracji na inne platformy w przyszłości.

  • Brzmi naprawdę rewolucyjnie. Czy jest coś, czego użytkownicy Power BI powinni się obawiać w związku z tą zmianą?

Mateusz Bazan: Absolutnie nie. Właśnie dlatego, że platforma MS Fabric jest tworzona z myślą o użytkownikach Power BI, nadrzędnym celem jest ułatwienie pracy i otwarcie nowych możliwości. Oczywiście zmiany mogą być zawsze nieco trudne na początku, ale my jesteśmy tutaj, aby wspierać klientów na każdym etapie wdrożenia Microsoft Fabric.

Dominik Dębowski: Chcemy, aby nasi klienci czuli, że ta zmiana to krok naprzód, a nie stresujący przeskok. Nasz zespół będzie dostępny, aby pomóc w każdym aspekcie dostosowania się do nowych możliwości platformy analitycznej Fabric. Jako Microsoft Solutions Partner w obszarze Data & AI, Azure służymy fachowym doradztwem, wdrażamy rozwiązania analityczne, utrzymujemy i rozwijamy systemy, a także szkolimy. Wszystkie te działania zawsze dopasowujemy do realnych potrzeb danego biznesu, dzięki temu użytkownicy zyskują możliwość pracy z narzędziami analitycznymi dopasowanymi do charakteru ich działalności, które ułatwiają wykonywanie codziennych zadań oraz podnoszą jakość wykonywanych analiz.

Dziękujemy bardzo za tę rozmowę. Wydaje się, że Microsoft Fabric przyniesie wiele korzyści dla świata analizy danych, a użytkownikom Power BI da zupełnie nowe możliwości wykorzystania nowoczesnej analityki w biznesie. Czekamy z niecierpliwością na te nowości!

Mateusz Bazan: Również dziękuję za możliwość podzielenia się wiedzą z zakresu analizy danych oraz narzędzi Microsoft.

Dominik Dębowski: Także dziękuję za rozmowę i zachęcam do śledzenia nowinek ze świata analizy danych na LinkedIn EBIS oraz na naszych stronach internetowych: Power BI, Microsoft Fabric oraz EBIS.